New Authors    New Books    Coming Soon    Most Popular    Top Authors    

Nebula

The Nebula Awards are given annually by the Science Fiction Writers of America, to acknowledge excellence in science fiction writing.

Best Novel Awards
The Accidental Time MachineThe New Moon's ArmsOdysseyRagamuffin
The Yiddish Policemen's Union
 
FarthingFrom the Files of the Time RangersThe Girl in the GlassThe Privilege of the Sword
SeekerTo Crush the Moon
 
AirCamouflageGoing PostalJonathan Strange and Mr. Norrell
Orphans of ChaosPolarisTo Crush the Moon
 
Cloud AtlasDown and Out in the Magic KingdomThe KnightOmega
Paladin of SoulsPerfect Circle
 
ChindiDiplomatic ImmunityLight MusicThe Mount
The Salt RoadsThe Speed of Dark
 
American GodsBones of the EarthThe Other WindPerdido Street Station
PicoverseSolitaire
 
The CollapsiumDeclareEternity's EndMars Crossing
The Other WindPassageThe Quantum RoseA Storm of Swords
The Tower at Stony Wood
 
A Civil CampaignCrescent City RhapsodyDarwin's RadioForests of the Heart
Infinity BeachMidnight Robber
 
The Cassini DivisionA Clash of KingsA Deepness in the SkyMission Child
MockingbirdParable of the Talents
 
The Death of the NecromancerForever PeaceHow Few RemainThe Last Hawk
MoonfallTo Say Nothing of the Dog
 
Ancient ShoresBellwetherCity on FireA Game of Thrones
King's DragonMemoryThe Moon and the Sun
 
The Diamond AgeExpiration DateThe Silent Strength of StonesSlow River
StarplexWinter Rose
 
Beggars and ChoosersCalde of the Long SunCoelestisMetropolitan
Mother of StormsThe Terminal Experiment
 
Green MarsGun, with Occasional MusicMoving MarsA Night in the Lonesome October
Parable of the SowerTemporary AgencyTowing Jehovah
 
Assemblers of InfinityBeggars in SpainHard LandingNightside the Long Sun
Red Mars
 
Briar RoseChina Mountain ZhangDoomsday BookA Fire upon the Deep
A Million Open DoorsSarah Canary
 
Bone DanceThe Difference EngineOrbital ResonanceStations of the Tide
Synners
 
The Fall of HyperionMary ReillyOnly Begotten DaughterRedshift Rendezvous
TehanuWhite Jenna
 
The Boat of a Million YearsGood News from Outer SpaceThe Healer's WarIvory: A Legend of Past and Future
Prentice AlvinSister Light, Sister Dark
 
Deserted Cities of the HeartDrowning TowersFalling FreeGreat Sky River
Mona Lisa OverdriveRed ProphetThe Urth of the New Sun
 
The Falling WomanThe Forge of GodThe Soldier of the MistThe Uplift War
Vergil in AvernoWhen Gravity Fails
 
Count ZeroFree Live FreeThe Handmaid's TaleThe Journal of Nicholas the American
Speaker for the DeadThis Is the Way the World Ends
 
Blood MusicDinner at Deviant's PalaceEnder's GameHelliconia Winter
The PostmanThe Remaking of Sigmund FreudSchismatrix
 
FronteraThe Integral TreesJob: A Comedy of JusticeThe Man Who Melted
NeuromancerThe Wild Shore
 
Against InfinityThe Citadel of the AutarchStartide RisingSuldrun's Garden
Tea with the Black DragonThe Void Captain's Tale
 
Foundation's EdgeFridayHelliconia SpringNo Enemy But Time
The Transmigration of Timothy Archer
 
Little, BigThe Many-Coloured LandRadixRiddley Walker
 
Beyond the Blue Event HorizonMockingbirdThe OrphanTimescape
 
The Fountains of ParadiseJemJuniper TimeOn Wings of Song
The Road to CorlayTitan
 
Blind VoicesDreamsnakeKalkiKesrith
Strangers
 
CirqueGatewayIn the Ocean of Night
 
InfernoIslandsMan PlusShadrach in the Furnace
TritonWhere Late the Sweet Birds Sang
 
Autumn AngelsThe BirthgraveThe Computer ConnectionDhalgren
Doorways in the SandThe EmbeddingThe Exile WaitingThe Female Man
The Forever WarA Funeral for the Eyes of FireGuernica NightThe Heritage of Hastur
A Midsummer TempestThe Missing ManThe Mote in God's EyeRagtime
The Stochastic Man
 
334The DispossessedFlow My Tears, the Policeman SaidThe Godwhale
 
Gravity's RainbowThe Man Who Folded HimselfThe People of the WindRendezvous with Rama
Time Enough for Love: The Lives of Lazarus Long
 
The Book of SkullsDying InsideThe Gods ThemselvesThe Iron Dream
The Sheep Look UpWhat Entropy Means to MeWhen Harlie Was One
 
The ByworlderThe Devil Is DeadHalf Past HumanThe Lathe of Heaven
Margaret and IA Time of Changes
 
And Chaos DiedFourth MansionsRingworldThe Steel Crocodile
Tower of GlassThe Year of the Quiet Sun
 
Bug Jack BarronIsle of the DeadThe Jagged OrbitThe Left Hand of Darkness
Slaughterhouse-Five
 
Black Easter: Or Faust Aleph-NullDo Androids Dream of Electric Sheep?The Masks of TimePast Master
Picnic on ParadiseRite of PassageStand on Zanzibar
 
ChthonThe Einstein IntersectionThe Eskimo InvasionLord of Light
Thorns
 
Babel-17Flowers for AlgernonThe Moon Is a Harsh Mistress
 
All Flesh Is GrassThe CloneDr Bloodmoney: or How We Got Along After the BombDune
The Escape OrbitThe GenocidesNova ExpressA Plague of Demons
Rogue DragonThe Ship That Sailed the Time StreamThe Star FoxThe Three Stigmata of Palmer Eldritch
 
Best Novella Awards
2001
Argonautica by Walter Jon Williams
Crocodile Rock by Lucius Shepard
Fortitude by Andy Duncan
Goddesses [short story] by Linda Nagata (winner)
Hunting the Snark [short story] by Mike Resnick
Ninety Percent of Everything [short story] by James Patrick Kelly, Jonathan Lethem and John Kessel
 
2000
The Astronaut From Wyoming [short story] by Jerry Oltion and Adam-Troy Castro
The Executioners' Guild by Andy Duncan
Living Trust by L Timmel Duchamp
Reality Check by Michael A Burstein
Story of Your Life by Ted Chiang (winner)
The Wedding Album by David Marusek
 
1999
Aurora In Four Voices by Catherine Asaro
The Boss In the Wall [short story] by Avram Davidson and Grania Davis
Ecopoiesis by Geoffrey A Landis
Izzy and the Father of Terror by Eliot Fintushel
Jumping Off the Planet [short story] by David Gerrold
Reading the Bones [short story] by Sheila Finch (winner)
 
1998
Abandon in Place [short story] by Jerry Oltion (winner)
Chrysalis by Robert Reed
The Funeral March of the Marionettes by Adam-Troy Castro
Loose Ends by Paul Levinson
Primrose and Thorn by Bud Sparhawk
...Where Angels Fear to Tread by Allen Steele
 
1997
Blood of the Dragon by George R R Martin
The Cost to Be Wise [short story] by Maureen F McHugh
The Death of Captain Future by Allen Steele
Time Travellers Never Die by Jack McDevitt
A Woman's Liberation by Ursula K Le Guin
 
1996
Bibi by Mike Resnick and Susan Shwartz
Last Summer at Mars Hill [short story] by Elizabeth Hand (winner)
Mortimer Gray's History of Death by Brian Stableford
Soon Comes Night by Gregory Benford
Yaguara by Nicola Griffith
 
1995
Fan by Geoff Ryman
Forgiveness Day by Ursula K Le Guin
Haunted Humans by Nina Kiriki Hoffman
Mefisto In Onyx [short story] by Harlan Ellison
Seven Views of Olduvai Gorge by Mike Resnick (winner)
 
1994
The Beauty Addict by Ray Aldridge
Dancing on Air [short story] by Nancy Kress
Into the Miranda Rift by G David Nordley
Naming the Flowers [short story] by Kate Wilhelm
The Night We Buried Road Dog [short story] by Jack Cady (winner)
Wall, Stone, Craft [short story] by Walter Jon Williams
 
1993
Barnacle Bill the Spacer [short story] by Lucius Shepard
City of Truth [short story] by James Morrow (winner)
Contact by Jerry Oltion and Lee Goodloe
Griffin's Egg [short story] by Michael Swanwick
Protection by Maureen F McHugh
Silver or Gold by Emma Bull
The Territory by Bradley Denton
 
1992
Apartheid, Superstrings and Mordecai Thubana by Michael Bishop
Beggars in Spain [short story] by Nancy Kress (winner)
Bully! [short story] by Mike Resnick
Jack by Connie Willis
Man Opening a Door by
 
1991
Bones by Pat Murphy
Fool to Believe by Pat Cadigan
The Hemingway Hoax [short story] by Joe Haldeman (winner)
Mr Boy by James Patrick Kelly
 
1990
Great Work of Time by John Crowley
Marid Changes his Mind by George Alec Effinger
The Mountains of Mourning [short story] by Lois McMaster Bujold (winner)
Tiny Tango by Judith Moffett
A Touch of Lavender by Megan Lindholm
Weatherman by Lois McMaster Bujold
 
1989
The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians [short story] by Bradley Denton
The Devil's Arithmetic [short story] by Jane Yolen
Journals of the Plague Years by Norman Spinrad
The Last of the Winnebagos by Connie Willis (winner)
The Scalehunter's Beautiful Daughter [short story] by Lucius Shepard
Surfacing by Walter Jon Williams
 
1988
The Blind Geometer by Kim Stanley Robinson (winner)
Fugue State by John M Ford
The Secret Sharer [short story] by Robert Silverberg
The Tiger Sweater by Keith Roberts
The Unconquered Country [short story] by Geoff Ryman
Witness by Walter Jon Williams
 
1987
Dydeetown Girl by F Paul Wilson
Escape from Kathmandu [short story] by Kim Stanley Robinson
Gilgamesh in the Outback by Robert Silverberg
Newton Sleep by Gregory Benford
R&R by Lucius Shepard (winner)
 
1986
24 Views of Mount Fuji, by Hokusai by Roger Zelazny
The Gorgon Field by Kate Wilhelm
Green Days in Brunei by Bruce Sterling
The Only Neat Thing to Do by James Tiptree Jr
Sailing to Byzantium [short story] by Robert Silverberg (winner)
 
1985
The Greening of Bed-Stuy by Frederik Pohl
Marrow Death by Michael Swanwick
PRESS ENTER [] by John Varley (winner)
A Traveler's Tale by Lucius Shepard
Trinity [short story] by Nancy Kress
Young Doctor Esterhazy by Avram Davidson
 
1984
Esterhazy and the Autogondola-Invention by Michael Bishop
The Gospel According to Gamaliel Crucis by Michael Bishop
Hardfought [short story] by Greg Bear (winner)
Her Habiline Husband by Michael Bishop
Homefaring by Robert Silverberg
Transit by Vonda N McIntyre
 
1983
Another Orphan by John Kessel (winner)
Horrible Imaginings by Fritz Leiber
Moon of Ice [short story] by Brad Linaweaver
Souls [short story] by Joanna Russ
Unsound Variations by George R R Martin
 
1982
Amnesia by Jack Dann
In the Western Tradition by Phyllis Eisenstein
The Saturn Game [short story] by Poul Anderson (winner)
Swarmer, Skimmer by Gregory Benford
True Names [short story] by Vernor Vinge
The Winter Beach [short story] by Kate Wilhelm
 
1981
The Autopsy by Michael Shea
The Brave Little Toaster [short story] by Thomas M Disch
Dangerous Games [short story] by Marta Randall
There Beneath the Silky-Trees and Whelmed in Deeper Gulphs Than Me by Avram Davidson
The Unicorn Tapestry by Suzy McKee Charnas (winner)
 
1980
The Battle of the Abaco Reefs by Hilbert Schenck
Enemy Mine [short story] by Barry B Longyear (winner)
Fireship [short story] by Joan D Vinge
Mars Masked by Frederik Pohl
The Story Writer by Richard Wilson
The Tale of Gorkin by Samuel R Delany
 
1979
The Persistence of Vision [short story] by John Varley (winner)
Seven American Nights by Gene Wolfe
 
1978
Aztecs by Vonda N McIntyre
Stardance [short story] by Spider Robinson and Jeanne Robinson (winner)
 
1977
The Eyeflash Miracles by Gene Wolfe
Houston, Houston, Do You Read? [short story] by James Tiptree Jr (winner)
Piper at the Gates of Dawn by Richard Cowper
The Samurai and the Willows by Michael Bishop
 
1976
Home is the Hangman [short story] by Roger Zelazny (winner)
A Momentary Taste of Being by James Tiptree Jr
The Storms of Windhaven by George R R Martin and Lisa Tuttle
Sunrise West [short story] by William K Carlson
 
1975
Born with the Dead [short story] by Robert Silverberg (winner)
On the Street of the Serpents by Michael Bishop
A Song for Lya [short story] by George R R Martin
 
1974
Chains of the Sea by Gardner Dozois
Death and Designation Among the Asadi by Michael Bishop
The Death of Doctor Island by Gene Wolfe (winner)
Junction [short story] by Jack Dann
The White Otters of Childhood by Michael Bishop
 
1973
The Fifth Head of Cerberus [short story] by Gene Wolfe
The Gold at Starbow's End by Frederik Pohl
A Meeting with Medusa [short story] by Arthur C Clarke (winner)
Son of the Morning [short story] by Phyllis Gotlieb
With the Bentfin Boomer Boys on Little Old New Alabama by Richard A Lupoff
The Word for World is Forest [short story] by Ursula K Le Guin
 
1972
Being There [short story] by Jerzy Kosinski
The God House by Keith Roberts
The Infinity Box [short story] by Kate Wilhelm
The Missing Man [short story] by Katherine MacLean (winner)
The Plastic Abyss by Kate Wilhelm
 
1971
April Fool's Day Forever by Kate Wilhelm
The Fatal Fulfillment by Poul Anderson
Ill Met in Lankhmar [short story] by Fritz Leiber (winner)
The Region Between by Harlan Ellison
The Thing in the Stone by Clifford D Simak
 
1970
Dramatic Mission by Anne McCaffrey
Probable Cause by Charles Harness
Ship of Shadows [short story] by Fritz Leiber
To Jorslem by Robert Silverberg
 
1969
The Day Beyond Forever by Keith Laumer
Dragonrider by Anne McCaffrey (winner)
Hawk Among the Sparrows [short story] by Dean McLaughlin
Lines of Power by Samuel R Delany
Nightwings [short story] by Robert Silverberg
 
1968
Behold the Man [short story] by Michael Moorcock (winner)
Hawksbill Station [short story] by Robert Silverberg
If All Men Were Brothers, Would You Let One Marry Your Sister? by Theodore Sturgeon
Riders of the Purple Wage [short story] by Philip José Farmer
Weyr Search by Anne McCaffrey
 
1967
The Alchemist by Charles Harness
Clash of Star Kings by Avram Davidson
The Last Castle [short story] by Jack Vance (winner)
 
1966
The Ballad of Beta-2 [short story] by Samuel R Delany
He Who Shapes by Roger Zelazny (winner)
Keep Them Happy by Robert Rohrer
The Mercurymen by C C MacApp
On the Storm Planet by Cordwainer Smith
Research Alpha by A E van Vogt and James Schmitz
Rogue Dragon [short story] by Avram Davidson
The Saliva Tree [short story] by Brian Aldiss (winner)
Under Two Moons by Frederik Pohl
 
Best Novellette Awards
2001
Daddy's World by Walter Jon Williams (winner)
A Day's Work on the Moon by Mike Moscoe
Generation Gap [short story] by Stanley Schmidt
How the Highland People Came to Be by Bruce Holland Rogers
Jack Daw's Pack by Greer Gilman
A Knight of Ghosts and Shadows by Gardner Dozois
Stellar Harvest by Eleanor Arnason
 
2000
Good Intentions by Stanley Schmidt and Jack McDevitt
The Island in the Lake by Phyllis Eisenstein
Mars is No Place for Children by Mary A Turzillo (winner)
Taklamakan by Bruce Sterling
 
1999
Echea [short story] by Kristine Kathryn Rusch
Lethe by Walter Jon Williams
Lost Girls by Jane Yolen (winner)
The Mercy Gate by Mark J McGarry
Time Gypsy by Ellen Klages
The Truest Chill by Gregory Feeley
 
1998
The Copyright Notice Case by Paul Levinson
The Dog's Story by Eleanor Arnason
The Flowers of the Aulit Prison by Nancy Kress (winner)
The Miracle of Ivar Avenue by John Kessel
Three hearings on the Existence of Snakes in the Bloodstream by James Alexander
The Undiscovered by William Sanders
We Will Drink a Fish Together by Bill Johnson
 
1997
After a Lean Winter by Dave Wolverton
The Chronology Protection Case by Paul Levinson
Erase/Record/Play by John M Ford
Mirror of Lop Nor by George Guthridge
Must and Shall by Harry Turtledove
The Perseids [short story] by Robert Charles Wilson
 
1996
Home for Christmas by Nina Kiriki Hoffman
Jesus at the Bat by Esther Friesner
The Resurrection Man's Legacy [short story] by Dale Bailey
Solitude by Ursula K Le Guin (winner)
Tea and Hamsters by Michael G Coney
Think Like a Dinosaur [short story] by James Patrick Kelly
When the Old Gods Die by Mike Resnick
 
1995
The Martian Child [short story] by David Gerrold (winner)
The Matter of Seggri by Ursula K Le Guin
Necronauts by Terry Bisson
Nekropolis [short story] by Maureen F McHugh
The Singular Habit of Wasps by Geoffrey A Landis
The Skeleton Key by Nina Kiriki Hoffman
 
1994
Death on the Nile by Connie Willis
England Underway by Terry Bisson
The Franchise by John Kessel
Georgia on My Mind [short story] by Charles Sheffield (winner)
The Nutcracker Coup by Janet Kagan
Things Not Seen by Martha Soukup
 
1993
Danny Goes to Mars by Pamela Sargent (winner)
The Honeycrafters by Carolyn Ives Gilman
The July Ward by S N Dyer
Matter's End [short story] by Gregory Benford
Prayers on the Wind by Walter Jon Williams
Suppose They Gave a Peace... by Susan Shwartz
 
1992
The All-Consuming by Robert Frazier and Lucius Shepard
Black Glass [short story] by Karen Joy Fowler
Gate of Faces by Ray Aldridge
Getting Real by Susan Shwartz
Guide Dog by Michael Conner (winner)
The Happy Man by Jonathan Lethem
Standing in Line with Mr Jimmy by James Patrick Kelly
 
1991
1/72nd Scale by Ian R MacLeod
The Coon Rolled Down and Ruptured His Larinks, A Squeezed Novel by Mr Skunk by Dafydd ab Hugh
Loose Cannon by Susan Shwartz
The Manamouki by Mike Resnick
Over the Long Haul by Martha Soukup
The Shobies Story by Ursula K Le Guin
A Time For Every Purpose by Kristine Kathryn Rusch
Tower of Babylon by Ted Chiang (winner)
 
1990
At the Rialto by Connie Willis (winner)
Enter a Soldier. Later: Enter Another by Robert Silverberg
Fast Cars by Kristine Kathryn Rusch
For I Have Touched the Sky by Mike Resnick
Silver Lady and the Fortyish Man by Megan Lindholm
Sisters [short story] by Greg Bear
 
1989
Do Ya, Do Ya, Wanna Dance? by Howard Waldrop
Ginny Sweethips' Flying Circus by Neal Barrett Jr
The Hob by Judith Moffett
Kirinyaga [short story] by Mike Resnick
Peaches for Mad Molly by Steven Gould
Schrodinger's Kitten [short story] by George Alec Effinger (winner)
Unfinished Portrait of the King of Pain by Van Gogh by Ian McDonald
 
1988
Buffalo Gals, Won't You Come Out Tonight by Ursula K Le Guin
Dream Baby [short story] by Bruce McAllister
The Evening and the Morning and the Night [short story] by Octavia E Butler
Flowers of Edo by Bruce Sterling
Rachel in Love by Pat Murphy (winner)
Schwarzschild Radius by Connie Willis
 
1987
Aymara by Lucius Shepard
The Girl Who Fell into the Sky [short story] by Kate Wilhelm (winner)
Hatrack River [short story] by Orson Scott Card
Listening to Brahms [short story] by Suzy McKee Charnas
Permafrost by Roger Zelazny
Surviving by Judith Moffett
The Winter Market by William Gibson
 
1986
Dogfight by William Gibson and Michael Swanwick
The Fringe by Orson Scott Card
A Gift from the GrayLanders by Michael Bishop
The Jaguar Hunter [short story] by Lucius Shepard
Paladin of the Lost Hour by Harlan Ellison
Portraits of His Children [short story] by George R R Martin (winner)
Rockabye Baby by S C Sykes
 
1985
Bad Medicine [short story] by Jack Dann
Blood Child by Octavia E Butler (winner)
The Lucky Strike [short story] by Kim Stanley Robinson
The Man Who Painted the Dragon Griaule by Lucius Shepard
Saint Theresa of the Aliens by James Patrick Kelly
Trojan Horse by Michael Swanwick
 
1984
Black Air by Kim Stanley Robinson
Blind Shemmy by Jack Dann
Blood Music [short story] by Greg Bear (winner)
Cicada Queen by Bruce Sterling
The Monkey Treatment by George R R Martin
The Sidon in the Mirror by Connie Willis
Slow Birds [short story] by Ian Watson
 
1983
Burning Chrome [short story] by William Gibson
Fire Watch [short story] by Connie Willis (winner)
The Mystery of the Young Gentleman by Joanna Russ
Myths of the Near Future [short story] by J G Ballard
Swarm by Bruce Sterling
Understanding Human Behavior by Thomas M Disch
 
1982
The Fire When It Comes [short story] by Parke Godwin
Lirios: A Tale of the Quintana Roo by James Tiptree Jr
Mummer Kiss by Michael Swanwick
The Quickening by Michael Bishop (winner)
Sea Changeling by Mildred Downey Broxon
The Thermals of August [short story] by Edward Bryant
 
1981
Beatnik Bayou by John Varley
The Feast of Saint Janis by Michael Swanwick
Ginungagap by Michael Swanwick
Strata by Edward Bryant
The Ugly Chickens by Howard Waldrop (winner)
The Way Station by Stephen King
 
1980
The Angel of Death by Michael Shea
Camps by Jack Dann
Options by John Varley
The Pathways of Desire by Ursula K Le Guin
Sandkings [short story] by George R R Martin (winner)
The Ways of Love by Poul Anderson
 
1979
Devil You Don't Know by Dean Ing
A Glow of Candles, a Unicorn's Eye by Charles L Grant (winner)
Mikal's Songbird by Orson Scott Card
 
1978
The Ninth Symphony of Ludwig Van Beethoven and Other Lost Songs by Carter Scholz
Particle Theory [short story] by Edward Bryant
A Rite of Spring by Fritz Leiber
The Stone City by George R R Martin
 
1977
The Bicentennial Man by Isaac Asimov (winner)
Custer's Last Jump [short story] by Steven Utley and Howard Waldrop
The Diary of the Rose by Ursula K Le Guin
His Hour Upon the Stage by Grant Carrington
 
1976
The Bleeding Man by Craig Kee Strete
Blooded on Arachne [short story] by Michael Bishop
The Custodians [short story] by Richard Cowper
The Dybbuk Dolls by Jack Dann
The Final Fighting of Fion Mac Cumhaill by Randall Garrett
A Galaxy Called Tome by Barry N Malzberg
The New Atlantis by Ursula K Le Guin
Polly Charms, the Sleeping Woman by Avram Davidson
Retrograde Summer by John Varley
San Diego Lightfoot Sue [short story] by Tom Reamy (winner)
The Warlord of Saturn's Moons by Eleanor Arnason
 
1975
If the Stars Are Gods [short story] by Gregory Benford and Gordon Eklund (winner)
The Rest is Silence by Charles L Grant
Twilla by Tom Reamy
 
1974
Case and the Dreamer [short story] by Theodore Sturgeon
The Deathbird by Harlan Ellison
The Girl Who was Plugged in [short story] by James Tiptree Jr
Of Mist, and Grass, and Sand by Vonda N McIntyre (winner)
 
1973
The Animal Fair by Robert Bloch
Basilisk by Harlan Ellison
The Funeral by Kate Wilhelm
Goat Song by Poul Anderson (winner)
In the Deadlands by David Gerrold
A Kingdom by the Sea by Gardner Dozois
Patron of the Arts [short story] by William Rotsler
 
1972
The Encounter by Kate Wilhelm
Mount Charity by Edgar Pangborn
Poor Man, Beggar Man by Joanna Russ
The Queen of Air and Darkness [short story] by Poul Anderson (winner)
A Special Kind of Morning by Gardner Dozois
 
1971
Asian Shores by Thomas M Disch
Continued on Next Rock by R A Lafferty
Dear Aunt Annie by Gordon Eklund
The Second Inquisition by Joanna Russ
Shaker Revival by Gerald Jonas
 
1970
The Big Flash by Norman Spinrad
Deeper Than the Darkness [short story] by Gregory Benford
Nine Lives [short story] by Ursula K Le Guin
Time Considered as a Helix of Semi-Precious Stones by Samuel R Delany (winner)
 
1969
Final War [short story] by
The Guerilla Trees by H H Hollis
The Listeners [short story] by James E Gunn
Mother to the World by Richard Wilson (winner)
Once There Was a Giant [short story] by Keith Laumer
The Sharing of Flesh by Poul Anderson
Total Environment by Brian Aldiss
 
1968
Flatlander [short story] by Larry Niven
Gonna Roll the Bones [short story] by Fritz Leiber (winner)
The Keys to December by Roger Zelazny
The Mortal Mountain by Roger Zelazny
Pretty Maggie Moneyeyes by Harlan Ellison
 
1967
Apology to Inky by Robert M Green
Call Him Lord by Gordon R Dickson (winner)
The Eskimo Invasion [short story] by Hayden Howard
An Ornament to His Profession [short story] by Charles Harness
 
1966
102 H-Bombs by Thomas M Disch
The Adventure of the Extraterrestrial by Mack Reynolds
At the Institute by Norman Kagan
The Decision Makers by Joseph L Green
The Doors of His Face, the Lamps of His Mouth [short story] by Roger Zelazny (winner)
The Earth Merchants by Norman Kagan
Four Ghosts in Hamlet by Fritz Leiber
Goblin Night by James Schmitz
Half a Loaf by R C Fitzpatrick
Laugh Along With Franz by Norman Kagan
The Life of Your Time by
Maiden Voyage by J W Schutz
The Masculinist Revolt by William Tenn
Masque of the Red Shift by Fred Saberhagen
Planet of Forgetting by James Schmitz
Shall We Have a Little Talk? by Robert Sheckley
The Shipwrecked Hotel by James Blish and Norman L Knight
Small One by Clayton McCarty
Vanishing Point by Jonathan Brand
 
Best Short Story Awards
2001
The Fantasy Writer's Assistant [short story] by Jeffrey Ford
Flying Over Water by Ellen Klages
The Golem by Severna Park
macs by Terry Bisson (winner)
Scherzo with Tyrannosaur by Michael Swanwick
You Wandered Off Like a Foolish Child To Break Your Heart and Mine by Pat York
 
2000
The Cost of Doing Business by Leslie What (winner)
The Dead Boy at Your Window by Bruce Holland Rogers
Flower Kiss by Constance Ash
Radiant Doors by Michael Swanwick
 
1999
The Crab Lice by Gregory Feeley
Fortune and Misfortune by Lisa Goldstein
Standing Room Only by Karen Joy Fowler
Tall One by K D Wentworth
Thirteen Ways to Water by Bruce Holland Rogers (winner)
When the Bow Breaks by Steven Brust
Winter Fire by Geoffrey A Landis
 
1998
Burning Bright by K D Wentworth
The Dead by Michael Swanwick
The Elizabeth Complex by Karen Joy Fowler
Itsy Bitsy Spider by James Patrick Kelly
Sister Emily's LightShip [short story] by Jane Yolen (winner)
 
1997
Five Fucks by Jonathan Lethem
In the Pound, Near Breaktime by Kent Brewster
In the Shade of the Slowboat Man by Dean Wesley Smith
The String by Kathleen Ann Goonan
These Shoes Strangers Have Died of by Bruce Holland Rogers
 
1996
Alien Jane by Kelley Eskridge
Death and the Librarian [short story] by Esther Friesner (winner)
Grass Dancer by Owl Goingback
The Kingdom of Cats and Birds by Geoffrey A Landis
The Lincoln Train by Maureen F McHugh
The Narcissus Plague by Lisa Goldstein
Short Timer by Dave Smeds
 
1995
A Defense of the Social Contracts by Martha Soukup (winner)
I Know What You're Thinking by Kate Wilhelm
Inspiration by Ben Bova
None So Blind [short story] by Joe Haldeman
Understanding Entropy by Barry N Malzberg
Virtual Love by Maureen F McHugh
 
1994
Alfred by Lisa Goldstein
All Vows by Esther Friesner
The Beggar in the Living Room by William Jon Watkins
The Good Pup by Bridget McKenna
Graves by Joe Haldeman (winner)
The Man Who Rowed Christopher Columbus Ashore by Harlan Ellison
 
1993
The Arbitrary Placement of Walls by Martha Soukup
Even the Queen [short story] by Connie Willis (winner)
Lennon Spex by Paul Di Filippo
Life Regarded as a Jigsaw Puzzle of Highly Lustrous Cats by Michael Bishop
The Mountain to Mohammed by Nancy Kress
Vinland the Dream [short story] by Kim Stanley Robinson
 
1992
Buffalo by John Kessel
The button, and what you know by W Gregory Stewart
The Dark by Karen Joy Fowler
Dog's Life by Martha Soukup
Ma Qui by Alan Brennert (winner)
They're Made Out of Meat by Terry Bisson
 
1991
Bears Discover Fire [short story] by Terry Bisson (winner)
Before I Wake by Kim Stanley Robinson
Lieserl by Karen Joy Fowler
Love and Sex Among the Invertebrates by Pat Murphy
The Power and the Passion by Pat Cadigan
Story Child by Kristine Kathryn Rusch
 
1990
The Adinkra Cloth by Mary Aldridge
Boobs by Suzy McKee Charnas
Dori Bangs by Bruce Sterling
Lost Boys [short story] by Orson Scott Card
The Ommatidium Miniatures by Michael Bishop
Ripples in the Dirac Sea by Geoffrey A Landis (winner)
 
1989
Bible Stories for Adults, No. 17: The Deluge by James Morrow (winner)
The Color Winter by Steven Popkes
Dead Men on TV by Pat Murphy
The Fort Moxie Branch by Jack McDevitt
Mrs Schummel Exits a Winner by John Kessel
Voices of the Kill by Thomas M Disch
 
1988
Angel by Pat Cadigan
Cassandra's Photographs by Lisa Goldstein
The Faithful Companion at Forty by Karen Joy Fowler
Forever Yours, Anna by Kate Wilhelm (winner)
Kid Charlemagne by Paul Di Filippo
Temple To A Minor Goddess by Susan Shwartz
Why I Left Harry's All-Night Hamburgers [short story] by Lawrence Watt-Evans
 
1987
The Boy Who Plaited Manes by Nancy Springer
The Lions Are Asleep This Night by Howard Waldrop
Pretty Boy Crossover by Pat Cadigan
Rat by James Patrick Kelly
Robot Dreams [short story] by Isaac Asimov
Tangents [short story] by Greg Bear (winner)
 
1986
Flying Saucer Rock and Roll by Howard Waldrop
The Gods of Mars by Jack Dann, Gardner Dozois and Michael Swanwick
Heirs of the Perisphere by Howard Waldrop
Hong's Bluff by William F Wu
More than the Sum of His Parts by Joe Haldeman
Out of All Them Bright Stars by Nancy Kress (winner)
Paper Dragons by James P Blaylock
Snow by John Crowley
 
1985
The Aliens Who Knew, I Mean, Everything by George Alec Effinger
A Cabin on the Coast by Gene Wolfe
The Eichmann Variations by George Zebrowski
Morning Child by Gardner Dozois (winner)
Salvador by Lucius Shepard
Sunken Gardens by Bruce Sterling
 
1984
Cryptic [short story] by Jack McDevitt
The Geometry of Narrative by Hilbert Schenck
Ghost Town by Chad Oliver
The Peacemaker by Gardner Dozois (winner)
Wong's Lost and Found Emporium [short story] by William F Wu
 
1983
Corridors by Barry N Malzberg
God's Hooks! by Howard Waldrop
High Steel [short story] by Jack C Haldeman II
A Letter from the Clearys by Connie Willis (winner)
Petra by Greg Bear
The Pope of the Chimps by Robert Silverberg
 
1982
The Bone Flute by Lisa Tuttle (winner)
Disciples by Gardner Dozois
Going Under by Jack Dann
Johnny Mnemonic [short story] by William Gibson
The Pusher by John Varley
Venice Drowned by Kim Stanley Robinson
Zeke by Timothy R Sullivan
 
1981
Grotto of the Dancing Deer by Clifford D Simak (winner)
Secrets of the Heart by Charles L Grant
A Sunday Visit to Great-Grandfather by Craig Kee Strete
The War Beneath the Tree by Gene Wolfe
Window by Bob Leman
 
1980
The Extraordinary Voyages of Amelie Bertrand by Joanna Russ
giANTS by Edward Bryant (winner)
Red as Blood [short story] by Tanith Lee
Unaccompanied Sonata [short story] by Orson Scott Card
Vernalfest Morning by Michael Bishop
The Way of Cross and Dragon by George R R Martin
 
1979
Cassandra by C J Cherryh
A Quiet Revolution for Death by Jack Dann
Stone by Edward Bryant (winner)
 
1978
Air Raid by Herb Boehm
Camera Obscura by Thomas F Monteleone
The Hibakusha Gallery by Edward Bryant
Jeffty is Five by Harlan Ellison (winner)
Tin Woodsman by David Bischoff and Dennis Bailey
 
1977
Back to the Stone Age by Jake Saunders
Breath's a Ware That Will Not Keep by Thomas F Monteleone
A Crowd of Shadows by Charles L Grant (winner)
Mary Margaret Road-Grader by Howard Waldrop
Stone Circle by Lisa Tuttle
Tricentennial by Joe Haldeman
 
1976
Attachment by Phyllis Eisenstein
Catch That Zeppelin! by Fritz Leiber (winner)
Child of All Ages by P J Plauger
Doing Lennon by Gregory Benford
Find the Lady by Nicholas Fisk
Growing Up in Edge City by Frederik Pohl
Sail the Tide of Mourning by Richard A Lupoff
A Scraping of the Bones by Algis Budrys
Shatterday [short story] by Harlan Ellison
Time Deer by Craig Kee Strete
Utopia of a Tired Man by Jorge Luis Borges
White Creatures by Gregory Benford
White Wolf Calling by Charles L Grant
 
1975
After King Kong Fell by Philip José Farmer
The Day Before the Revolution by Ursula K Le Guin (winner)
The Engine at Heartspring's Center by Roger Zelazny
 
1974
How I Lost the Second World War and Helped Turn Back the German Invasion by Gene Wolfe
Love is the Plan, the Plan is Death by James Tiptree Jr (winner)
Shark by Edward Bryant
A Thing of Beauty by Norman Spinrad
Wings by Vonda N McIntyre
With Morning Comes Mistfall by George R R Martin
 
1973
Against the Lafayette Escadrille by Gene Wolfe
And I Awoke and Found Me Here on the Cold Hill's Side by James Tiptree Jr
On the Downhill Side by Harlan Ellison
Shaffery Among the Immortals by Frederik Pohl
When It Changed by Joanna Russ (winner)
 
1972
Good News from the Vatican by Robert Silverberg (winner)
Heathen God by George Zebrowski
Horse of Air by Gardner Dozois
The Last Ghost by Stephen Goldin
 
1971
By the Falls by Harry Harrison
A Cold Night Dark With Snow by Kate Wilhelm
The Creation of Bennie Good by James Sallis
A Dream at Noonday by Gardner Dozois
Entire and Perfect Chrysolite by R A Lafferty
In the Queue by Keith Laumer
The Island of Doctor Death [short story] by Gene Wolfe
 
1970
The Last Flight of Doctor Ain by James Tiptree Jr
The Man Who Learned Loving by Theodore Sturgeon
Not Long Before the End by Larry Niven
Passengers by Robert Silverberg (winner)
Shattered Like a Glass Goblin by Harlan Ellison
 
1969
The Dance of the Changer and the Three by Terry Carr
Idiot's Mate by Robert Culbert Taylor
Kyrie by Poul Anderson
Masks by Damon Knight
The Planners by Kate Wilhelm (winner)
Sword Game by H H Hollis
 
1968
Answering Service by Fritz Leiber
Aye, and Gomorrah... by Samuel R Delany (winner)
Baby, You Were Great by Kate Wilhelm
The Doctor by Ted Thomas
Driftglass [short story] by Samuel R Delany
Earthwoman by Reginald Bretnor
 
1967
Light of Other Days by Bob Shaw
Man in His Time [short story] by Brian Aldiss
The Secret Place by Richard McKenna (winner)
This Moment of the Storm by Roger Zelazny
 
1966
Balanced Ecology by James Schmitz
Becalmed In Hell by Larry Niven
A Better Mousehole by Edgar Pangborn
Better Than Ever by Alex Kris
Calling Dr Clockwork by Ron Goulart
Come to Venus Melancholy by Thomas M Disch
Computers Don't Argue by Gordon R Dickson
Cyclops by Fritz Leiber
Devil Car by Roger Zelazny
The Drowned Giant by J G Ballard
The Eight Billion by Richard Wilson
Eyes Do More Than See by Isaac Asimov
A Few Kindred Spirits by John Christopher
Founding Father by Isaac Asimov
Games by Donald Barthelme
The Good New Days by Fritz Leiber
The House the Blakeneys Built by Avram Davidson
In Our Block by R A Lafferty
Inside Man by H L Gold
A Leader for Yesterday by Mack Reynolds
Lord Moon by Jand Beauclerk
The Mischief Maker by Richard Olin
Of One Mind by James Durham
Over the River and Through the Trees by Clifford D Simak
The Peacock King by Ted White and L McCombs
Repent, Harlequin! Said the Ticktockman [ss] by Harlan Ellison (winner)
Slow Tuesday Night by R A Lafferty
Though a Sparrow Fall by Scott Nichols
Uncollected Works by Lin Carter
Wrong Way Street by Larry Niven
 



Search for    

© 2014 Fantastic Fiction
Questions? Comments? Corrections? Please email webmaster@fantasticfiction.co.uk